EKF ének-zene tanszék kórusa

Bár csak egy évig voltam nappalis hallgatója az egri tanárképző főiskolának, mégis ez alatt rengeteg új dolgot sikerült ott tnaulnom, megtapasztalnom. Többek között azt is, milyen egy mondjuk félprofi jellegű kórusban a munka, elvárások, tanulási módszerek, repertoár, darabok "átfutási ideje", stb. 

A biográfiámban írtam már bővebben erről az időszakomról, és a főiskoláról, mégis is itt újra meg kell említenem Kabdebó Sándor nevét. Ő 1988 óta vezeti a Prelude vegyeskart, később a Vörösmarty Mihály ének-zenei általános iskola kórusát is (XVIII.), 2009-ben pedig meghívták Egerbe vezénylés, összhangzattan, partitúra-játék tanárnak, ill. a tanszaki kórus vezetőjének. 

Ebbe az évbe esett bele (ill. bizonoys rendszerességgel mindig részt vesznek komolyabb énekkarok ilyen megmérettetéseken) mikor részt vettünk a  Kodály Zoltán V. Magyar Kórusversenyen, Budapesten. A kórus kiemelkedő teljesítménnyel, 94,5 ponttal, Arany diplomával II. díjat nyert. Érdekességképpen hozzáteszem, hogy az I. helyezet nem más, mint a Prelude lett, karnagyunk így dupla büszkeséggel térhetett haza :)

Ami számomra mindenképpen élményszerű volt és új, az a tanulási folyamatok relatíve gyorsasága: 3 hét alatt elsajátítottuk Kodály: Akik mindig elkésnek c. darabját, de ugyanúgy a minősítőre vittük Bárdos: Szeged felől kezdetű népdalcsokrát is. Ha azt mondom, hogy november 28-án rendezték meg a minősítőt, és szeptember közepén indult a szemeszter, kis ráhagyással a kórus próbái, akkor egyáltalán nem kapunk sok időt arra, hogy ezeket a darabokat megtanuljuk, ráadásul kívülről (!). És akadt még néhány kortárs mű is az anyagunkban, pl. Csemiczky: Pater Nostere, vagy Kocsár Miklós: Mégis mondom Damion c. darabjai.

A 2010-es tavaszi félév során újabb élménnyel gazdagodhattak a tanszék karvezes hallgatói, ugyanis Hollerung Gábor (Dohnányi Zenekar, Akadémiai Kórustársaság, Énekel az Ország projektek) tartott 4 napos kurzust a vezénylés mesterségéről. 

Miután 2010 őszán levelező tagozatra váltottam, valóban több időm maradt a pesti zenekarokkal, kórusokkal foglalkozni, ill. festeni is többet érkeztem - de ennek a kórusnak a tapasztalata, és főleg amit a vezénylés terén el tudtam - főleg Sándortól sajátítani - az azóta is hiányérzetem maradt.

Bővebb információk: http://enekzene.ektf.hu/eszterhazy_karoly_foiskola_noikara_es_kamarakorusa

EKF ének-zene tanszék kórusa

 
Minden jog fenntartva 2014