Kisegítőként való részvétel

Mióta az EKF-en elkezdtem az ének-zene szakot, egyre több helyre hívnak meg rendszeresen kisegítőnek, főleg kórusokban énekelni. (nagybőgősként is sok koncerten közreműködöm, de az inkább eseti jellegű, így itt nem részletezem jobban).Az így kialakult zenei kapcsolatokból most kiemelnék párat, ahol viszonylag gyakoribb vendég voltam/vagyok

 

Sonore vegyeskar

2004 őszén alakult, főleg Pestszentlőrinci pedagógusok és diákak részvételével az énekkar, melynek művészeti vezetője Mohai Tibor - gimnáziumi énektanárom, működési helye pedig a Karinthy Frigyes Kéttanítási Nyelvű Gimnázium. 2009-2012 közötti időszakban voltam rendszeres kisegítője a basszus szólamnak, így a 2012 októberében, Egerben megtartott Országos Minősítő és Kórusfesztiválra is elkísértem őket, ahol "Arany Dicsérettel" minősítést szereztünk. Továbbá Krakkóba is elkísértem őket 2010 nyarán, ahol egy nemzetközi kórustalálkozón vettünk részt.

Bővebb információ: http://www.sonorevk.hu/

Sonore vegyeskarSonore vegyeskar 2

 

Újlaki Sarlós Boldogasszony Kórus

Művészeti vezetője Török Andrea, akinek 2011-es diplomakoncertjén voltam nagybőgős közreműködő. Kamarazenekart viszont később is igénybe vett kórusának koncerteihez, így 2013-ban ismét együtt játszottam velük a Mária Rádió által szervezett I. Kórusversenyén, ahol "Népének" és "Kórusművek kötelező mű nélkül" kategóriában is Ezüst minősítést szereztek. Ettől kezdve az énekkar a capella koncertjein is rendszeresen részt vettem, hol a basszus, hol a tenor szólamát erősítendő. 

Bővebb információk: http://www.ujlakitemplom.hu/1_aktualis.php

Újlaki Sarlós Boldogasszony KórusÚjlaki Sarlós Boldogasszony Kórus 2

 

ELTE Szláv Tanszék Szent Demeter Kórusa

1997-ben alakult az ELTE Szláv tanszékén egy olyan amatőr kórus mely kifejezettten az ortodox egyházzenét hivatott művelni. Tanárelnöke Sztefanovity Dimitrije professzor, karnagya pedig Thomas Györgyi, a Kőrösi Csoma Sándor Átalános iskola és Gimnázium énektanára. A kórus szervesen kötődik a hazai ortodox egyházhoz, így a Szerb utca templomban rendszeresen közreműködik nagyobb ünnepek liturgiáin (január 6, mint Karácsony; Húsvét; november 8-a, mint a névadó Szent Demeter ünnepe...).

Vidéki és külföldi utakon, koncerteken is rendszeresen részt vesznek, szerepelnek - ilyen volt 2013 nyarán egy Montenegrói meghívás, a Prevlaka szigetén található Szent Mihály manastirból. Erre az útra viszont néhány tag mégsem tudott menni, így Árvay Zsuzsanna (egyébként a MüZen csellistája) hívott meg kisegítőnek, az ottani éneklésekhez. A spontán döntést nagyon jól hoztam meg, mert talán a legszebb hely volt, ahol addig életemben jártam; és kifejezetten barátságos, szeretetteljes volt a pravoszláv szerzetesek közössége, ami nagyon a szívünkhöz nőtt. A 10 napos út alatt énekeltünk nemcsak a prevlakai padréknak, de Kotorban a Péter-Pál ünnepen; Osztrogban, Szveti Vaszilij sírjának zarándokhelyén; Podmainében egy lelkigyakorlat közreműködőiként (én már sok veretes Igehirdetést hallottam a kálvinista templomokban, de Rafaell padre 2 órás szerb prédikácóija... hát komoly igénybevétel volt); Cetinjében (ahol Keresztelő Szent János jobbkezének ereklyjét őrzik); és egy női kolostorban is, vasárnapi liturgiát.

Az ortodox egyházzene általában kívül esik az átlagember által elérhető zenei élményekből, és csak alkalmi jelleggel, nagy ritkán mint "egzotikum" találkozik vele. Ezzel én is így voltam, amíg nem kerültem a Szent Demeter közegébe, de nagyon megkedveltem magát ezt az archaikus zenei világot, mind a pravoszláv padrék közösségét - és természetesen a kórus tagjait is. Így azóta rendszeresen énekelek velük a pesti szolgálatokon, februárban pedig a szerb nemzetiségi televízió készített rövid riport-filmet az énekkarról, ez 
megtekinthető itt: http://www.mediaklikk.hu/musor/srpski-ekran/       
(8. rész, kb. a 10 perc végétől)

Bővebb információk: http://szentdemeterkorus.elte.hu/kezdolap.htm

ELTE Szláv Tanszék Szent Demeter KórusaELTE Szláv Tanszék Szent Demeter Kórusa 2

 
Minden jog fenntartva 2014