Hetero Sapiens

Hetero Sapiens

   Erről a zenekarról már több emítést is tettem mind a biográfiámban, mind a PVV rovatban, de itt egy kicsit bővebben is leírom az alakulást, és a történetet.
   2004 februárjában a PVV megtartotta farsangi buliját, és erre egy olyan műsorszám is született, melyben a basszista fiúk 1-2 kórusmű paródiáját adták el, rap stílusban. Ők akkor Rahner Márton, Egri Sanyi, Marton Laci és Daczi Barna voltak - vagy ahogy elnevezték magukat, a "PVV Bass Band". Viszont az alkalmi bohóckodásnak folytatása is lett, ebben már magam is érintve voltam - ugyanis kaptak rajta, hogy bassgitározni tudó ember is nemrég csatlakozott a kórusba. Így eleinte négyen-öten énekelgettünk játszogattunk a magunk örömére pár ismert slágert, ill. írtunk át kórusos darabokat. Marton Laci elfoglaltságai miatt viszonylag hamar kiesett ebből a csapatból, viszont a négyes megmaradt, és egyre többet jártunk össze esténként szórakoztatni magunkat az impró jammeléssel, meg a vörösborral.
    Kb. 2-3 év telt el így, viszonylag ad hoc jelleggel, mikor megszületett bennünk az igény: mi lenne, ha egy "rendes" zenekart építenénk fel ebből a társaságból? Hiszen akkor már Sanyi is elkezdett tanulni bassgitározni, én magam a nagybőgő terén is kompetens lettem, Marci is szerzett egy gitárt, sőt már volt is egy dala, Barna is egyre több szerzeményt hozott elénk. Az ötlet találkozott a kórus tagsága adta erőforrásokkal is, mert akkor nemrég jött Bosánszky Ivett is énekelni - és az egyik próbán hegedűtok volt nála! Egy hegedűs szólista! Ez lenne csak az igazán jó; hiszen gitár-virtuóz igazából nem volt köztünk, de a vonós hangszín jól beleillett az elképzelésinkbe. Nagy örömünkre Ivett elfogadta a felkérést, és csatlakozott az alakulóban lévő bandához! Többek közt ez a tény is döntötte el, hogy a zenekar hangzása, karaktere végig az akusztikus, élő hangszeres jelleget hordozta, így a könnyű-zenének is egy speciális kategóriája lett.


    De kellett még egy dobos is, ez már hamar látszott. A kezdeti próbálkozások során Bodnár Csabi barátunk kezelte a perkát, viszont pár hónap után úgy döntöttünk, hogy erre a funkcióra mégiscsak komolyabb, és hozzáértő, tanult zenészre van szüksége a csapatnak. Így viszonylag rövid keresgélés után megtaláltuk Balog Pétert, aki a Lajtha László zeneiskola ütős növendéke volt (mint ahogy Lajthás növendék volt Ivett is, énekesként Marci is, és magam is ott tanultam zongorázni valamikor). Így tehát "teljes" lett a csapat, és ez a 6 fős felállás maradt meg a későbbiekben is a zenekar szerkezetének. A hangszerelés teljességéhez hozzátartozik, hogy mivel Sanyi vette át a basszusgitárt, így én magam a nagybőgő, a billentyűs hangszerek, ill. a Stick kezelését váltogattam. Ezekkel együtt a zenekar hangszerparkja már igen széles lett, és sok fajta megszólalásra lett képes, amit ki is használtunk. (pl. a bassgitár - nagybőgő váltott használatával, a vonós hangszínek és elektronika váltogatása a dalokban, az akusztikus gitárra épülő dalok, vagy később az elektromos gitár-Hammond orgona hangszínekből kikevert rock sound is mind megvalósítható volt nálunk)


    A formáció teljes lett, tartottunk próbákat, összeállítottunk egy műsort, melyben feldolgozások (RHCP, Ákos, stb) mellett jó pár saját dal is szerepelt. A debütáló koncertet a helyi kedvenc vendéglátó egységünkbe, a Kakukkba szerveztük - ennek éttermi része ideális volt kisebb zenés műsorok megtartására, igazi jó családia hangulat, és kiszolgálás jellemezte mindig a helyet! 2007 márciusában volt ez az alkalom, viszont a nevünkről csak meddő viták folytak eladdig. És mivel nem sikerült dűlőre jutnunk, még a kezdés előtt is az volt a téma, hogy melyik verzióval mutatkozzunk be. Végül többségi döntés után a Hetero Sapiens megoldás melett döntöttünk - mint később kiderült, jól! Az irónikus humort sem mellőző név jól takarta a zenekar mentalitását, hangvételét, és aki egyszer meghallotta, az általában meg is jegyezte ezt a formációt. 
    De nem hirtelen ötlettől vezért gondolat volt, hogy "hagyományos zenekar" legyen az egykori Bass Bandből: az évek alatt egyre több felkérést kaptunk zenés közreműködésre. Az csak természetes, hogy a kórus koncertjeinek állandó fellépői, kísérői lettünk, de jöttek külső meghívások is: ideálisnak bizonyultunk kiállítás megnyitók, és egyéb más kultúrális rendezvények zenei műsorszogáltatóinak, meghívottak voltunk kerületi ünnepségekre, megemlékezésekre. Így idővel egyre több helyről jött az igény a HS-re, és ez sokat lendített a munkánkon is. 


    Szerencsénkre a került is értékelte munkánkat, így némi támogatás segítségével már lehetőségünk volt egy profi studio keverőt is vásárolnunk, és ez abba az irányba vitte tovább munkánkat, hogy az addig klub-délutánként működő próbáinkat (melyek nálam voltak megtartva) tegyük át egy igazi studio helységbe. Ezt pedig Barnabásnál valósítottuk meg, egy olyan épület kialakításával, melyben próbaterem, süketszoba, technikusi helység, konyha, pihenőszoba mind rendelkezésre álltak! Innentől kezdve a próbáink is egyre tudatosabb munkával teltek, és hamar felmerült a gondolata, hogy fel kellene vennünk egy hangzó anyagot, kiadni egy HS CD-t! 
   Közben hegedűs poszton csere történt, Bosánszky Ivett helyére 2009 őszén Huszka Fruzsina, a Műegyetemi Szimfonikusok szekundistája csatlakozott, 1 koncert erejére. Ez önmagában véve sem jelentéktelen dolog, de a HS számára nagy változást hozzott: Ivett ugyani addig improvizációs technikával játszott, Fruzsi viszont kifejezetten kottához szokott klasszikus zenész volt. Vagyis ettől a ponttól kezdve alakult ki, hogy a hegedű szólamok mind előre megírt, tudatos koncepció alapján felépített stimmek lettek, és ez igen sokat lendített a HS hangzásán. Sőt, nemcsak a hegedű, de akkor már a bőgő szólamok, a billentyűk, és a bassgitárokat is ajánlott volt átfésülni, a vokálokkal együtt mindent az összhangzattan felettébb hasznos szabályai szerint lefektetni. Az eredmény pedig önmagáért beszélt - az addig olykor rendezetlen, esetleges hangzásokból szerves, tömör, szép eredmények lettek, így tehát a módszert megtartottuk a jövőben is!
   Fruzsi viszont csak átmeneti kisegítőként csatlakozott hozzánk, de szerencsére nem kellett sokáig keresni: szintén a MüZen hegedűse, Tóth Szilvia mutatott érdeklődést a könnyűzene felé. Így néhány jó hangulatú koncert utána már vele kezdtük el 2010 nyarán az "Itt leszek" c. album felvételeit. Az anyag utómunkái jelentősen elhúzódtak, de 2011 tavaszán már a kezünkben volt a CD! 
   Az évek során az is kialakult, hogy a zenekar általában ősszel adott egy-egy nagyobb szabású önálló koncertet, amihez több mint ideális helyszín volt a Lajtha László AMI hangversenyterme. Nem szokásos színházi tér, sötét háttérrel, hanem világos falak, festmények, sok dísznövény, és egy 150 fős befogadókészségű, de mégis családias hangulatú terem, nem utolsósorban pedig egy Förster hangversenyzongora a színpadon:) Csóka Gabriella igazgatónő mindig szívesen látott minket, segítőkész volt, ha HS koncertről volt szó, sőt nem egyszer "vendége" is volt a zenekarnak, mint fuvolista! De fellépéseink között volt a Művészetek Völgye, a Budavári Könyvünnep, Agárdi Új Kenyér Fesztivál, Tavaszi Tárlat megnyitó, Gyereknapi műsor a sétáló utcában, Ferdinandy György könyvbemutatója a Budai Várban, és még rengeteg kisebb-nagyobb koncert.
    Sajnos viszont Szilvi sem tudott hosszabb távon velünk muzsikálni, így helyére a Dohnányi Zenekar hegedűse, Nagy Anna Júlia került a zenekarba; Balog Péter pedig - azóta is érthetetlen számomra - de a dobolás, zene örömét lecserélte a 0-ák és 1-ek világára: programozó informatikusnak állt, és felhagyott a zenekarral is. A Lajtha zeneiskola ekkor is segítségünkre volt, Mizsák István tanárúr ismét egy tehetséges tanítványát, Tóth Miklóst ajánlotta figyelmünkbe - aki 2011 nyarán csatlakozott a HS-hez. Az új tagokkal részben a repertoár megtanulása volt a program, és készültünk az addigi legnagyobb dobásunkra: az 5 éves születésnapi koncertünkre!


   2012 április 22-én a Csili színháztermében tartottuk ezt a nagyszabású alkalmat, mely a HS életének legnagyobb vállalkoása volt. A repertoár itt is tükrözte a kialakult hagyományt, tehát felében ismert dalok feldolgozásai szerepeltek (Ákos, The Connells, Peter Gabriel, Josh Groban, Die Prinzen), latinos zenék (Juanes, Desperado), és persze sok-sok saját dal, régebbi és újak egyaránt. Az esten pedig vendégszerepelt valamennyi zenész, akivel az elmúlt évek során együtt játszottunk, így Felszeghy Márton gitáron, Bosánszky Ivett, Huszka Fruzsina és Tóth Szilvi hegedűn; Balog Péter dobon; Horváth Kornél szaxofonon, kiegészülve Mészáros Tamás és Péter trombitásokkal ill. Giwojno Tamás harsonással; nem utolsó sorban pedig a Pesterzsébeti Városi Vegyeskar. 


   A nagyszabású koncert viszont úgy tűnt, hogy sajnos egy korszak lezárása is. Bár lettek volna terveink a jövőre, de az élet úgy hozta, hogy az alapító mag részben szétszéledt, többeket másfelé vitt a munka, család, és a zene már nem fért bele abban az intenzitásban, ahogy az évek során kialakult körülöttünk. Ezt én különösen is fájlaltam, hiszen ez az amatőr zenekar nagyon komoly fejlődésnek indult az évek alatt, egyéni hangszínt, karaktert alakított ki, és nem utolsósorban nagyon jó baráti társaság volt. Talán furcsa, hogy egy zenekaron belül 2 basszista is van egyidejűleg, vagy két egyenértékű énekes/gitáros, hogy nincs szólógitáros, helyette hegedű - mindezeket viszont nekünk sikerült előnyünkre fordítani. 
   2012 nyarán Barnabás új tagokkal újrarendezte a zenekar sorait, és ők továbbra is Hetero Sapiens néven működtek -  a régi tagok pedig az élet más-más területein mozogtak, de a barátság megmaradt, és ha hetente próbálni már nem is, de negyedévente egy kiadós Liebesmahl alkalmára mindig összejöttünk, hogy finom vacsora, italok mellett beszélgessünk a jelenünkről, és fiatalkorunk egy kedves zenekari emlékéről!  

   Ez az állapot 2014 őszéig maradt átmenetileg, akkor személyem mint nagybőgős visszatért a HS-be. Így az új felállás, a HS "harmadik életszakasza" a következő lett: Mészáros Magor - ütőhangszerek; Kaszab Sebő - billentyűs hangszerek; Mészáros Tamás - trombita; Daczi Barnabás  ének, gitár; FTG - nagybőgő, vokál. A repertoárból megtartottuk a saját dalokat, és többnyire újakat is írtunk hozzá, a feldolgozások némileg visszaszorultak. A hegedű helyett trombitás hangzás és Barnabás dalai kissé megváltoztatták a zenekar karakterét is - lendületesebb, húzósabb és bulisabb lett az új Hetero műsor! 2015 nyarán felléptünk a pesterzsébeti Térzene koncert sorozatában, ide  vendégként meghívtuk Varga Áron harsonást - ígya két fúvósra átírtunk néhány saját dalt ska/balkán stílusra. Ezt a még bulisabb, táncosabb karaktert tartottuk meg 2016 januárjában, amikor is a Gitárpontban "9. születésnapi" koncertünket játszottuk. Erre az alkalomra nemcsak fúvós vendégeink jöttek el (Áron és Horváth Kornél), de régi alapító tagjaink is, Marci, Sanyi és Balog Peti - így igazi nosztalgikus hangulat keveredett a tüzes latin, ska zenékkel! Ezzel a jó hangulatú koncerttel indítottuk a '16-os évet, amely az újabb koncerteké, és részben már a jövő évi "10. jubileumi" évre való készülődésé lesz!

 
Minden jog fenntartva 2014